Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Murat Güneş, sunduğu proje ile Fransa Büyükelçiliği Doktora Sonrası Araştırma Bursu kazandı. Dr. Güneş, ayrıca genç girişimci olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Teknogirişim Sermaye Desteğine de layık görüldü.

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Murat Güneş, ‘Yeni Nesil Termoelektrik Malzemeler’ isimli projesi ile Fransa Büyükelçiliği İşbirliği Kültürel Eylem Servisince açılan ve Türkiye ‘de sadece 5 kişiye verilen Doktora Sonrası Araştırma Bursunu almaya hak kazandı. Dr. Murat Güneş, projeyi gerçekleştirmek için dünyanın en iyi 40 üniversitesi arasında gösterilen Paris Sud Üniversitesinde bulunacaktır.

‘Yeni Nesil Termoelektrik Malzemeler’ isimli proje yenilik ve teknolojik düzey bakımından giderek önem kazanan termoelektrik malzemelerin verimlerinin artırılması, güncel ve teknolojik uygulama alanlarının genişletilmesini amaçlıyor.

Dr. Murat Güneş, ayrıca Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, 5746 sayılı AR-GE Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkındaki Kanun kapsamında uygulamaya koyduğu “Teknogirişim Sermaye Desteği” programı kapsamında sunduğu ‘Uzun Ömürlü Yenilenebilir Termoelektrik Enerji Sistemi’ isimli proje desteklenmeye layık projeler arasında gösterildi.

Dr. Güneş, söz konusu destek kapsamında Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde bulunan Teknokentte kurmuş olduğu şirkette enerji üretim ve çevrim sistemleri ile birlikte yüksek ve düşük sıcaklık termoelektrik özellik ölçüm sistemleri geliştirecek ve imalatını gerçekleştirecektir. Prototip çalışmalarının bitmek üzere olduğu proje, dünyada ilk olma özelliği taşımaktadır.

Doktorasını Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü adına görevlendirildiği Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mikro ve Nanoteknoloji Bölümü, Savunma Sanayi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Alanında yapan Dr. Güneş, üniversitemizde Teknogirişim Sermayesi Desteği alan ilk öğretim elemanıdır.