Kurulduğu günden günümüze Üniversitemizi geldiği noktaya taşımada emeği olan herkese şükranlarımı sunarım.

Sevgili Gençler, şunu belirtmeliyim ki, bu kutlu yolda Erzincan Üniversitesi ailesinin her bireyi bizim için çok değerlidir. Bu bilincin taşındığı ve çalışmada yoğunlaşıldığı sürece aşamayacağımız  zorluk yoktur. Ailelerinizin ve sizlerin fedakarlıklarıyla geleceğiniz Erzincan Üniversitesinde, üniversitemiz ve bölge şartlarını, beklentilerini, eldeki imkanları en iyi şekilde değerlendirerek bütün birim ve kurumlar ile genç üniversitemizi ve Erzincan Üniversiteli olan sizleri daha ileriye götürmek için el ele çalışacağız.

Genç ve dinamik bir üniversite olarak kuruluşunun 8’nci yılında, Anadolu’da bir dünya üniversitesi vizyonu ile hedefine ilerleyen Üniversitemiz, tarihsel sorumluluk ve ruhuyla, bilimin ışığında, kendini geleceğe hazırlayan gençlerimize, beklentilerini gerçeğe dönüştürme ve onları yarınlara hazırlamada katkıya hazırdır. Öğrencilerimizin kaynaşarak sevgi, kardeşlik, dayanışma ve sorumluluk duyguları çerçevesinde, üniversiteli olma duygusunu yaşayabilecekleri, bilimsel, sanatsal, kültürel ve sportif faaliyetlerle bu faaliyetleri düzenleyen öğrenci kulüplerimizi son derece önemsiyoruz.

Evrenselliği esas alan kurumlar olarak üniversiteler, eğitim-öğretim, araştırma ve topluma yararlı hizmet üretme görevlerini yerine getirirken, özgörevlerine uygun biçimde insanlığın çağdaş bilgi ve becerilerle donatılmasına, sürekli değişim ve gelişimine katkı sağlayan kurumlardır. Toplumsal gelişiminin önemli halkalarından birini teşkil eden eğitim-öğretimde rolü her geçen gün artan Üniversitelerin en önemli üretim yapıtaşı bilgi ve iletişimdir. İnsanlığın bilgi toplumuna yürüyüşüyle birlikte üniversitelerin önem ve değeri sürekli yükselmektedir. Üniversitemiz, asırlardır çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış, doğal ve tarihi birçok zenginlikleri içinde barından, sosyal hayat yönünden farklı kültür ve yaşam tarzına sahip, her mevsim çeşitli sporların yapılabildiği Erzincan’da, kültürel zenginliğini ve dinamizmini yaşamak, yaşatmak ve yansıtmak adına, yarınlarımızı emanet edeceğimiz değerli gençlerimize kucak açmaktadır. Asırlardır, hoşgörü, huzur ve güven ikliminin hiç eksik olmadığı doğunun bu şirin ve güzide şehrinde, siz değerli öğrencilerimizi;   yöre insanıyla bütünleşen Üniversitemizde, geleceğe hazırlanmaya davet ediyor, deneyimli idari personelimiz, alanlarında uzman akademisyenlerimiz ve paydaşlarımızla başarı yolculuğunuzda, hedefinize birlikte varmak dileğiyle en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Prof. Dr. İlyas ÇAPOĞLU
Erzincan Üniversitesi Rektörü