Kuruluşunun 11. Yılında öğrenci sayısı 24.551’e ulaşan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, 18 Eylül 2017 tarihi itibarıyla yeni akademik yıla “merhaba” dedi.

“Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi” olma yolunda hedefine kararlı adımlarla ilerleyen Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinde 12.982’ü lisans, 8.873’ü önlisans, 2.227’si lisansüstü ve 363’ü pedagojik formasyon, 106’sı doktora öğrencileri olmak üzere 24.551 öğrenci ile yeni akademik yıl takvimi başladı. 18 Eylül’de başlayan 2017-2018 akademik yılı 3 Haziran 2018’de sona erecek.

Bünyesindeki 10 fakülte, 3 enstitü, 4 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu, araştırma ve uygulama merkezleriyle her geçen yıl hedeflerini yüksek tutan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, 917 akademik ve 317 idari personeliyle, bilimin ışığında, insan merkezli eğitim anlayışıyla Ülkemizin hedef ve değerleri doğrultusunda çağdaş uygarlığın gerektirdiği yükseköğretim hizmeti vermeye devam edecek.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, yeni akademik yılın başlaması dolasıyla yaptığı değerlendirmede, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinde yükseköğrenim görmeye hak kazanan bütün öğrencileri tebrik ederek, “Geleceğinizin inşasını birlikte tesis edeceğimiz, Ülkemizin doğusundan bir eğitim çınarı olarak yükselişini sürdüren, bir aile sıcaklığındaki yuvanıza hoş geldiniz. Geleceğimizi emanet edeceğimiz siz değerli gençlerimizin alanlarınızda yetkinliklerini kazanabilmeniz hususunda sarf edeceğimiz gayret ve çabalarımız, çağın ve günün ihtiyaçlarına binaen her zamankinden daha fazla olacaktır” dedi. Prof. Dr. Çapoğlu, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinin genç ve dinamik bir üniversite olarak kuruluşunda hedef olarak belirlediği birçok yatırım ve büyüme hamlesini gerçekleştirdiğini vurguladı.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinin hedeflerini belirlerken kent, bölge ve yöre dinamiklerine büyük önem verdiğini ve şehriyle bütünleşmeyi önemli ölçüde başardığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Çapoğlu, “2006’da kurulan ve geçen 11 yılda hızlı büyümesiyle öne çıkan genç Üniversitemizin kapıları, alanlarında kendilerini yetkin bireyler olarak yetiştirmek isteyen gençlerimize her zaman açıktır. Üniversitemiz bünyesinde gençlerimizin yetkinlik sahibi olarak elde ettiği kazanımların Ülkemiz gelişmesine katkılarını görmek, Üniversitemiz ailesi ve bizler için büyük gurur ve mutluluk vesilesi olacaktır” diye konuştu. Üniversitenin öğrenci sayısı ve kontenjan doluluk durumlarıyla ilgili olarak da Rektör Çapoğlu, “Üniversitemizde doluluk oranı yüzde 71 civarındadır. Lisans programlarında yaklaşık 90 doluluk oranına ulaşırken, ön lisans programlarında yüzde 60’lık bir doluluk oranıyla Türkiye ortalamasındayız” görüşünü dile getirdi.

Rektör Prof. Dr. Çapoğlu, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinin yeni eğitim-öğretim dönemine hazırlıklı olduğunu ve gerekli tedbirlerin alındığını da sözlerine ekledi.