Türkiye Diyanet Vakfının katkılarıyla Fersan Tekstil Tic. Ve San. Ltd. Şti. tarafından yaptırılan Erzincan Üniversitesi Camiinin açılış töreni Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Yalnızbağ Yerleşkesinde bulunan Caminin açılış törenine Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Vali Süleyman Kahraman, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Milletvekilleri Sebahattin Karakelle, Serkan Bayram, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, il protokolü, akademisyenler, öğrenciler ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Törende ilk olarak dua okunmasının ardından açılış kurdelesi kesildi. Kurdela kesiminin ardından törende konuşan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, cami açılışını yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, caminin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti. İl Müftüsü Yavuz Karabayır ise, “Bu güzel mabedi Erzincanımıza kazandıranlara teşekkürlerimi iletiyorum” dedi. ERSİAD Başkanı Yavuz Canikli de caminin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

Erzincan Kültür Eğitim Vakfı Başkanı Sadık Ağca ise, memleketine diyet borcu olduğunu ifade ederek, dernekler aracılığıyla bu diyet borcunu yerine getirmeye çalıştığını anlattı. Erzincan Üniversitesi Camiyi Erzincan’a kazandırarak ölümsüz bir eseri memleketine kazandırdığını kaydeden Ağca, “Bugün burada mübarek bir cuma gürü bu caminin açılışını yapıyoruz” dedi.

Törende son olarak konuşan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, camilerin insan hayatının merkezi olduğunu ifade etti. Camilerin okul, kültür, ibadet, aşevi, misafirhane gibi birçok işlevi olduğunu kaydeden Bakan Yılmaz, “Camilerin en çok yakıştığı yerlerden biri üniversitelerdir. Zira Allah’tan hakkıyla ancak ilim sahipleri korkar. İşte bu üniversiteler insanımıza ilim öğretiyor.” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Rektörümüz Prof. Dr. İlyas Çapoğlu tarafından EKEV Başkanı Sadık Ağca ve İl Müftüsü Yavuz Karabayır’a hediye takdiminde bulunuldu.

Törenin ardından Bakan Yılmaz ve beraberindekiler camide Cuma Namazını kıldılar.

(E.T.06.05.2016)

DSC_7832 DSC_7821 DSC_7817 DSC_7790 DSC_7772 DSC_7771 DSC_7721