Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından akademisyenler ve sektör temsilcilerinin katılımıyla Erzincan Tulum Peyniri Çalıştayı düzenlendi.

Erzincan Valiliği himayelerinde, Erzincan Hilton Garden Inn Otel konferans salonunda gerçekleştirilen çalıştaya Vali Süleyman Kahraman, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, ilçe kaymakamları, Erzincan Üniversitesi ve diğer üniversitelerden gelen akademisyenler ile çeşitli kamu ve özel kuruluş temsilcileri, bölge peynir üreticileri ve davetliler katıldı. Vali Süleyman Kahraman çalıştayda yaptığı konuşmada, tulum peynirinin Erzincan ile anıldığını anımsatarak markalaşan bu ürünümüzün kalitesinin yükseltilmesi, patentinin alınması ve sektör sorunlarının çözümü noktasında çalıştayın öneminin büyüklüğünü vurguladı ve “Çalıştayın düzenlenmesine katkı veren Üniversitemiz Hocalarına, Rektörümüze ve emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ederim” dedi. Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy da tulum peynirinin Erzincan için önemli bir değer olduğunu ifade ederek bu değerin daha çok çeşitlendirilip her mevsim tüketilebilecek hale getirilmesinin önemini dile getirdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sırrı Yılmaz da Erzincan tulum peyniri ve üretim potansiyeli hakkında bilgi verip çalıştayın düzenlenmesinde kendilerine destek olan kamu ve özel tüm kuruluşlara teşekkür etti. Açılış konuşmalarının ardından oturum başkanlığını Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatih Ertugay’ın yaptığı sunumlara geçildi. Oturumda Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Songül Çakmakçı Tulum Peynirinin Üretim Tekniği ve Özellikleri hakkında; Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu ise Türkiye’de Coğrafi İşaretlere Bakış konusunda katılımcılara bilgi verdiler. Türk Patent Enstitüsünden uzman Gonca Ilıcalı Coğrafi İşaret Koruması hakkında; Metro Market Taze Ürünlerden Sorumlu Kategori Müdürü Birol Uluşan ise Coğrafi İşaretli Ürünler ile ilgili sunumlarını yaptılar.

Üniversitemizin, Üniversite-Sanayi-Kamu işbirliği kapsamında oluşturulan Tarım grubunun da katkı sağladığı çalıştayda, oturum konuşmalarının ardından grup çalışmalarına geçildi. Grup çalışmalarının tamamlanmasının ardından Çalıştay Sonuç Raporu Hazırlanacak.