Üniversitemiz Sağlık Yüksekokulu ve Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliği ile “Hemşireliğin Gücü” Paneli düzenlendi.

Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde düzenlenen programa Rektörümüz Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. İsmayil Yılmaz, Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Fatih Özçiçek, öğretim elemanları, hastane çalışanları ve öğrenciler katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Hizmetleri Müdürü Nurhan Sevim Güğercin, Hemşirelik Gününün tarihi hakkında bilgi vererek, hemşirelerin din, dil, ırk ayırt etmeksizin mesleklerini icra ettiklerini kaydetti. Güğercin, “Hemşirelik güç çalışma şartlarında özveri, sabır, hoşgörü kavramlarını bünyesinde bulunduran bir meslektir” diye konuştu.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu da yaptığı konuşmada hemşirelik mesleğinin sağlık sektörünün en vazgeçilmez ve en saygıdeğer mesleklerinden biri olduğunu ifade etti. Rektör Çapoğlu, “Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin kuruluşundan bugüne emek veren siz saygıdeğer hemşirelerimizi asla unutmayacağız. O zor günleri aşarken yaşadıklarımızı unutmak mümkün değil. Sonradan bu aileye katılıp katkı sağlayan hemşirelerimize de çok teşekkür ederim” dedi.  Hemşirelik mesleğinin çok zor bir meslek olduğuna vurgu yapan Rektör Çapoğlu, konuşmasını şu ifadelerle tamamladı: “ Sizler içinizde binbir türlü sıkıntı olsa bile yüzünden gülümsemeyi eksik etmiyorsunuz. İçiniz kan ağlarken karşınızdakinin problemini çözmeye çalışıyorsunuz. Bunu yapmak büyük bir özveri ister. Yaptığınız iş o kadar değerli ki bu işin maddi ve manevi bir karşılığı yoktur. Bu duygularla hemşirelik gününüzü kutluyor, çalışma hayatınızda başarılarınızın devamını diliyorum.”

Açılış konuşmalarının ardından Panel Başkanlığını Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Rabia Hacıhasanoğlu Aşılar’ın yaptığı “Hemşireliği Gücü” isimli panele geçildi. Panelde Doç. Dr. Papatya Karakurt, “2016 ICN Teması”, Doç. Dr. Arzu Yıldırım “Sağlık Hizmetlerinde Etkili İletişim”  ve Uzman Nurhan Sevim Güğercin de “Çalışan Güvenliği” konularında sunum yaptılar.

Panelin sonunda meslekte 25 yılını dolduran hemşirelere teşekkür belgesi takdim edildi.