Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sema Altun Yalçın’ın yürütücülüğünü yaptığı, Avustralya Büyükelçiliğinin desteklediği “Küçük Mühendisler İş Başında” Projesinin sergisi Yalnızbağ Ortaokulunda gerçekleştirildi.

Sergi için ilimize gelen Avustralya Büyükelçisi Marc Innes-Brown sergi ve bir dizi ziyaret öncesi Rektörümüz Prof. Dr. İlyas Çapoğlu’nu makamında ziyaret etti. Ziyaret sonrası projenin uygulamaya konduğu Yaylabaşı Ortaokulu, Kavakyolu Ortaokulu, Çukurkuyu İmam Hatip Ortaokulunu ziyaret eden Büyükelçi Marc Innes-Brown ve Rektör Prof. Dr. İlyas Çapoğlu çalışmalar hakkında bilgi aldı. Öğrencilerle sohbet eden Marc Innes-Brown,  küçük yaştan itibaren bu eğitimlere başlamanın çok önemli olduğuna değinerek, “Gelecek için sizlere en iyi dileklerimi sunuyorum” dedi.

Büyükelçi Marc Innes-Brown ve Rektörümüz Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, ziyaretlerin ardından Yalnızbağ Ortaokulunda gerçekleştirilen proje sergisine katıldı. Serginin açılış törenine Büyükelçi Marc Innes-Brown ve Rektörümüz Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Üniversitemiz Üst Yönetimi, Askerlik Şube Başkanı Atilla Timur, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, akademisyenler, okul personeli ve öğrenciler katıldı.

Kurdela kesimi öncesi konuşan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Çapoğlu, yaptıkları gezi ve incelemelerde umut veren  bir tablo ile karşılaştıklarını ifade ederek, “Çocuklarımızın çok farklı şeyler üretebileceğini, çok güzel şeylerin hayalini kurduğunu şimdiden gördük. İnşallah geleceğin başarılı mucitleri bu arkadaşlar arasından çıkacak. Hocamıza, arkadaşlarımıza ve Avustralya Büyükelçiliğine ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün ise STEM Eğitiminin başlatılmasında Doç. Dr. Sema Altun Yalçın’ın büyük katkıları olduğunu ifade ederek, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi ile işbirliğini geliştirmeyi hedeflediklerini aktardı.

Avustralya Büyükelçisi Büyükelçi Marc Innes-Brown ise bilim ve teknolojiyi öğretmeye yönelik bu eğitimin kız öğrencilere verilmesinden dolayı projeyi daha da önemsediklerini belirterek, Erzincan’da olmaktan dolayı çok memnun olduklarını dile getirdi.

Kurdela kesiminin ardından sergiyi gezen katılımcılar, yapılan çalışmalar hakkında öğrencilerden bilgi aldı.