Üniversitemiz Eczacılık Fakültesi tarafından, Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamdi Temel’in konuşmacı olarak katıldığı “Naylon Aşkı Öldürür” Konferansı düzenlendi.

Eğitim Fakültesi Mavi Salonda düzenlenen programa öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. Konferansta plastik ve poşet kullanımının insana, doğaya ve doğada yaşayan canlılara verdiği zararları anlatan Prof. Dr. Hamdi Temel, “Plastikler ve poşetler doğaya ve doğadaki her kesime büyük zarar veriyor. Pet şişelerde yaptığımız araştırma sonucunda bu şişelerde kanserojen madde tespit ettik. Bu çalışmamızdan sonra pet şişelere son kullanma tarihi konuldu” dedi.

“Poşetleri tamamen hayatımızdan çıkarmalıyız” diyen Temel, poşetlerin taşıma amacı dışında kullanılmaması gerektiğine vurgu yaptı. Siyah poşet kullanımı konusunda katılımcıları uyaran Temel, “Pazardan üzüm alıp siyah poşete koyuyorsunuz, sonra da eve gelip üzüm yediğinizi zannediyorsunuz. Siz aslında farkında olmadan zehir yiyorsunuz. Siyah poşetler sokaklardan, çöplerden ve çeşitli atıkların geri dönüşümü sonucu elde edilen çok tehlikeli poşetlerdir. Bu poşetlerin üretiminde kanserojen içeren maddeler kullanılıyor. Kesinlikle siyah poşet kullanmayalım” ifadelerini kullandı.

Poşet ve plastik kullanımının sadece insana değil, doğaya ve doğada yaşayan bütün canlılara büyük zarar verdiğine dikkati çeken Prof. Dr. Hamdi Temel, “Naylon poşetlerin çevreye saçılması sebebiyle birçok hayvanın hayatı tehlikeye girmektedir” diyerek halkın bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Programın sonunda poşet yerine kullanılabilecek alternatifleri sıralayan Temel, katılımcılardan gelen soruları da cevapladı.

Konferansın sonunda Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel Kadıoğlu tarafından Prof. Dr. Temel’e teşekkür plaketi takdim edildi.

(EÜ-30.03.2016) – (ET-30.03.2016)