Üniversitemiz Refahiye Meslek Yüksekokulu  “e-RAIL” Projesi Kapsamında İtalya’ya gidecek.

İzmir merkezli Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin (YOLDER) Erasmus+ Programı kapsamında Avrupa Komisyonu’nca desteklenen “e-RAIL” adlı mesleki eğitim projesi başladı. Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yönetilen program çerçevesinde desteklenen ve 171 bin 641 Euro bütçeli projenin açılış toplantısı ortakların katılımıyla İzmir’de yapıldı.

Proje ortaklarından olan Üniversitemiz Refahiye Meslek Yüksekokulu; Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Orhan Taşkesen, Öğr. Gör. Çiğdem Albayrak, Öğr. Gör. Mehmet Dalgakıran’dan oluşan bir heyetle toplantıya katıldı. Generali Costruzioni Ferroviarie S.p.A. ve Vossloh Fastening Systems yetkililerinin katıldığı toplantının sonucunda proje ortaklarının İtalya’da toplanıp projeyi görüşme kararı çıktı. Haziran ayının ilk haftasında yapılacak toplantıya Refahiye Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Orhan Taşkesen, Öğr. Gör. Mehmet Dalgakıran, Öğr. Gör.  Sedat Turan, Öğr. Gör.  Harun Akoğuz, Öğr. Gör.  Çiğdem Albayrak katılacak.

e-RAIL Projesi Nedir?

“Railway Construction of Vocational Training E-Learning Platform” (e-RAIL) (Demiryolu İnşaatı Mesleki Eğitimi E-Öğrenme Platformu) Projesi’nde YOLDER’e Erzincan Üniversitesi Refahiye Meslek Yüksekokulu’nun yanı sıra demiryolları sektöründe dünyanın en tanınmış firmalarından İtalyan GCF ve Alman Vossloh firmaları ortak olarak destek veriyor. Proje YOLDER’in hibe destek aldığı Erasmus+ programı ülkemizde Avrupa Birliği Bakanlığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yönetiliyor.

Tümüyle Avrupa Birliği fonlarıyla yaşama geçirilecek e-RAIL projesi kapsamında eğitim modüllerinin hazırlanması, e-öğrenme materyallerinin oluşturulması, pilot uygulamaların gerçekleştirilmesi ve proje ile elde edilen yeni yaklaşımların ulusal ve uluslararası karar verici ve politika yapıcılara ulaştırılmasına yönelik çalışmalar yapılması planlanıyor. On-line eğitim platformunun altyapısını oluşturacak projenin çıktılarından demiryolu personelinin yanı sıra demiryolu meslek yüksekokulu ve meslek lisesi öğrencileri de yararlanabilecek. “e-RAIL” projesi iki yıl sürecek.