Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu TRT Erzurum Radyosunda yayınlanan “Doğunun Sesi” programına konuk olarak diyabet hakkında bilgi verdi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını anarak programa başlayan Rektör Çapoğlu, “Kendilerini şükran, minnet ve saygıyla anıyoruz” dedi. Diyabetin kötü beslenme ve hareketsiz bir hayat sonucu ortaya çıkan “sinsi” bir hastalık olduğuna vurgu yapan Rektör Çapoğlu, “Diyabet hastalığını tespit ettiğimiz zaman bu hastalığın en az 5 yıllık geçmişi olduğunu görüyoruz. Bu hastalıkta erken teşhis çok önemlidir. Çünkü; bu hastalık damarların iç yapısını etkilediği için bütün organlar bu hastalıktan etkileniyor” diye konuştu.

Erken teşhis için yapılması gerekenler hakkında bilgi veren Rektör Çapoğlu, “Tekrarlayan şikayetler olduğu zaman mutlaka doktora gidilmeli. Tekrarlayan bir şikayet yoksa bile diyabet hastalığının belli başlı risk faktörleri vardır. Bu faktörlerden birini taşıyorsanız mutlaka tarama yaptırmalısınız” uyarısında bulundu.

Diyabet hastalarının kurallara uyması durumunda akranlarından daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürebildiğini söyleyen Rektör Çapoğlu, konuşmasını diyabetten korunma yolları ve Sağlık Bakanlığının diyabetle mücadelede yaptığı çalışmalar hakkında bilgi vererek tamamladı.