Üniversitemiz Genç ve Yenilikçi Beyinler Kulübü tarafından “Siber Güvenlik Workshop” etkinliği düzenlendi.

Mühendislik Fakültesinde düzenlenen ve internetin kullanımında farkındalık ve bilinç oluşturulmasını amaçlayan programda konuşan Güvenlik Araştırmacısı Ömer Çıtak, internetin kolaylık sağlayan bir araç olmasının ötesine geçip birçok alanda kullanılması zorunlu bir vasıta halini aldığını söyledi.

Katılımcılara sosyal mühendislik, hacking, kriptoloji, sosyal medya kullanımı ve güvenliği, virüs, keylogger, trojan ve çeşitli zararlı yazılımlardan korunma yöntemleri hakkında bilgi veren Çıtak, programın sonunda öğrencilere kendi yazdığı “Ethical Hacking” kitabını hediye etti.

Programda söz alan Genç ve Yenilikçi Beyinler Kulübü Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr Funda Akar, etkinliğin verimli geçtiğini ifade ederek öğrencilerin kötü yazılımlardan korunmalarının önemli olduğunu vurguladı.

Genç ve Yenilikçi Beyinler Kulübü Başkanı Abdulmuttalip Bülgen de, internetin hayatımızın bir parçası haline gelmesi ile birlikte bu alanda karşılaşılacak tehdit ve yöntemlerin de giderek arttığını ve bunlara karşı önlem almak ve korunmak amaçlı workshop düzenlediklerini belirtti.

Programın sonunda katılımcılara yönelik Erzincan gezisi düzenlendi.