60 üniversiteden yaklaşık 400 bilim insanının katılımlarıyla düzenlenen Uluslararası Erzincan Sempozyumu açılış programı ile başladı.Üniversitemiz Hukuk Fakültesi Konferans salonunda düzenlenen sempozyumun açılış törenine Erzincan Vali Vekili Dede Musa Baştürk, Belediye Başkan Vekili Karabey Atıcı, Rektörümüz Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, ilimizdeki kamu kurum ve kuruluş müdürleri, akademisyenler, il protokolü ve davetliler katıldı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Rektör Yardımcısı ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Adem Başıbüyük, günümüzde Erzincan’ın harekete geçirilmesi gereken potansiyeliyle, yerelden uluslararası alana açılım yapmak için eğitim, bilim, kültür, ekonomi ve turizmde adından sıkça söz ettirdiğini belirterek bu amaçla düzenlenen Erzincan sempozyumuyla ilimizin sorunlarını bilimsel olarak incelerken iktisadi, ekonomik ve folklorik değerlerini ortaya çıkarıp tanıtmayı amaçladıklarını söyledi.  Sempozyum ile aynı zamanda bilim insanları arasında bilgi alışverişi sağlamayı hedeflediklerini belirten Prof. Dr. Başıbüyük,”Erzincan’ın tanıtımı ve yayın yoluyla kamuoyuna sunumuyla, buradan; gelecek günler adına neler yapılabileceğine dair pek çok önemli bilgilerin çıkacağına inanıyoruz” dedi.

Açılış konuşması ardından kürsüye gelen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Üniversitemizin her yıl gelişerek ilimiz ve bölgemizde nereden gelip nereye gitmesi gerektiğini belirlemiş ve ona göre planlamalarını yaparak atılımlarını gerçekleştirdiğini ifade etti. Erzincan Üniversitesinin Üniversite-sanayi-kamu işbirliğinde önemli adımlar attığını, bunlardan en önemlilerinin başında Uluslararası Erzincan Sempozyumunun geldiğini belirten Rektör Prof. Dr. Çapoğlu, “19 temel alanda şehrimizin dinamiklerinin ortaya konulması ve gelişmesi için yapılabilecekler, sorunlar ve çözüm önerileri; bilim insanlarının fikirleriyle ortaya konularak Erzincan için büyük kazanımlar elde edilecektir. Yaklaşık bir yıllık bir çalışmanın ürünü olan bu Sempozyum tamamlandığında birçok projeyi planlayıp hayata geçireceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

Erzincan’ın her yönden adından söz ettirdiğini belirten Belediye Başkan Vekili Karabey Atıcı ise, yaşanabilir şehirler yönünden Erzincan’ın önde gelen şehirlerden biri olduğunu vurguladı.  Sempozyumun Erzincan’ın sorunlarının tespiti ve çözümü adına büyük önem taşıdığının da altını çizen Atıcı, Belediye olarak Erzincan’ın gelişimine katkı sağlama çabası içerisinde olduklarını dile getirdi.

Erzincan Vali Yardımcısı Dede Musa Baştürk de Sempozyumun Erzincan’ın potansiyelinin farkına varması ve değerlerinin ortaya çıkarılması açısından bir fırsat olduğunu ve büyük önem taşıdığını ifade etti.  Erzincan Üniversitesinin kuruluşundan bugüne önemli mesafeler kat ettiğini kaydeden Baştürk, “İlerleyen dönemde şehrin kendi silüetini daha fazla netleştirecek çalışmalara sahne olacak bu çalışma, 10 yıl gibi kısa sürede gerek altyapı gerekse akademik çalışmalarıyla takdire şayan bir mesafe kat eden Üniversitemiz için de bir dönüm noktası olacaktır. Bu çalışmanın başarılı bir şekilde bu noktaya gelmesinde emeği geçen arkadaşlara teşekkür eder şehrimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmalarının ardından Prof. Dr. Sami Şener tarafından “Erzincan’ın Sosyal ve Kültürel Dinamikleri” konferansı verildi. Konferans sonunda Vali Vekili Dede Musa Baştürk tarafından Prof. Dr. Şener’e teşekkür plaketi; bir süre önce Üniversitemiz Kütüphanesine yaptığı katkılardan dolayı Fahri Taş’a da Rektörümüz tarafından teşekkür belgesi ve plaket takdim edildi.