Üniversitemiz ve Aras EDAŞ arasında işbirliği protokolü imzalandı. İmzalanan protokol kapsamında Üniversitemiz öğrencileri, Aras EDAŞ’ta başta staj olmak üzere çeşitli imkânlardan faydalanabilme fırsatı bulurken, üniversitemiz de Aras EDAŞ personeline bilimsel akademik eğitimler başta olmak üzere çeşitli imkânlar sunacak. Protokol kapsamında ayrıca Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölümünü dereceyle bitiren ilk 5 öğrenci Aras EDAŞ’ta iş imkanına kavuşacak.

Üniversitemiz Rektörlüğünde düzenlenen işbirliği protokolü imza törenine Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Aras EDAŞ Genel Müdürü Fikret Akbaş, Aras EDAŞ İl Koordinatörü Alaattin Ateşal ve Aras EDAŞ Kurumsal İletişim Kalite ve İnsan Kaynakları Koordinatörü Nilüfer Orkan Kılıç katıldı.

İmzalanan işbirliği protokolünün önemine değinen Rektör Çapoğlu, öğrencilerimizin Aras EDAŞ’a ait işletmelerde yeni teknolojileri yakından tanıma fırsatı bulabileceğini söyledi. “Masa başı iş” düşüncesini kırmak zorunda olduklarını belirten Rektör Çapoğlu, şöyle konuştu: “Masa başında oturup iş isteyen bir nesil var. Bunu kırmamız lazım. Yeni alışkanlıklar kazandırmak için de erken yaşta atılan format çok önemlidir. Bu konuda da bize önemli bir vazife düşüyor.”

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi olarak Aras EDAŞ’a da her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten Rektör Çapoğlu, konuşmasını şu ifadelerle tamamladı: “Size sunacağımız bilgi birikimini artırmada her türlü işbirliğine hazırız. Daha çok üreten bir iş adamı-kurum, ülkesi için çok daha faydalı işler yapacaktır. Bizim bir vazifemiz de budur.”

Aras EDAŞ Genel Müdürü Fikret Akbaş da bölgede yaşanılan en büyük sıkıntının istihdam olduğuna değinerek, işbirliği protokolünün bu soruna çözüm olması temennisinde bulundu. Akbaş şöyle konuştu. “Bölgemizdeki işlerde bölge insanı çok az, çalışmaya gelenler hep dışarıdan. Bu bölgede yetişen insanların, bu bölgede istihdam edilmesi işbirliğinin en önemli tarafıdır. Yetişmiş elemana ihtiyacımız var, ama bizim sektörde de yetişmiş eleman çok kısa sürede yetişmiyor. Gençlerimiz de biraz sabırsız. Bölge ve iş şartlarına tahammül edemiyorlar. Bu süreçlerle birlikte inşallah bu düşünceleri kırarız. “

Yapılan konuşmaların ardından işbirliği protokolü imzalanırken, taraflar protokolün hayırlı olması temennisinde bulundu.