Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi 2017-2018 mezunlarını düzenlenen mezuniyet töreniyle coşkuyla uğurladı.

Yalnızbağ Yerleşkesi amfi tiyatro alanında gerçekleştirilen toplu mezuniyet törenine, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile mezun öğrenciler ve aileleri katıldı.

Mezuniyet töreni protokol üyelerinin yerini alması ardından, Üniversitemiz bünyesindeki fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında öğrenim gören öğrencilerin geçişiyle başladı. Mezun öğrencilerimizin geçişi sırasında, onlar kadar aileleri de heyecanlı anlar yaşarken fotoğraf makineleri ve cep telefonları da o anların ölümsüzleştirilmesi için yükseldi. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, törende yaptığı konuşmada, Üniversitemizin adının “Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi” olarak değiştiğini anımsatarak isim değişikliğinin oluşturacağı yeni sinerji ve güçle Üniversitemizin daha büyük başarılara imza atacağını söyledi. Üniversitemizin kuruluşundan günümüze öğrencisiyle, akademik ve idari personeliyle birlikte önemli işler başardığını belirten Prof. Dr. Çapoğlu, “Kuruluşunun 12. Yılında Üniversitemiz bundan sonraki uzun yoluna Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi olarak devam edecek, yeni isimle aldığı güçle bu yolda daha büyük başarılara imza atacaktır. Geride kalan 12 yılda pek çok şey yapıldı, bunları anlatmıyorum,  görüyorsunuz, işte burada, sizlerle beraber mükemmel… Bunca emeğin emektarı olan herkese, ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bundan sonra da bu yolda yürüyecek ve emek sağlayacaklara başarılar diliyorum” dedi. Konuşmasında öğrencilere de seslenen Rektörümüz Prof. Dr. Çapoğlu, “Büyük bir emek sonucu mezun oluyorsunuz. Yetişmenizde katkıları olan ailelerinize, hocalarınıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Üniversitemizden mezuniyetinizin, öncelikle devletimiz ve milletimiz için hayırlı olmasını, sizlere ve ailelerinize sağlık ve esenlikler getirmesini diliyorum. Bundan sonraki hayatınızda çok büyük zorluklarla karşılaşabilirsiniz ama ne kadar çok güçlü olursanız ve alın teri akıtırsanız, bu zorlukları yenerek hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bundan sonraki hayatınızda başarılar diliyorum. Yolunuz aydın, Ufkunuz geniş olsun” diye konuştu.

Üniversitemizi birincilikle bitiren Eğitim Fakültesi öğrencimiz Meryem Meral de konuşmasında “Farklı hayaller ve beklentilerle 4 yılımızı geçirdik, bazen ağladık, bazen güldük ve yolculuğun sonuna geldik, bundan sonraki görevimizin birer Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi mezunu ve elçileri olarak Üniversitemizin özgörevinde belirtildiği gibi bilimi ve aklı esas alarak ülkemizin değerleri ve hedefleri doğrultusunda ilerleyen üstün nitelikli bireyler olarak imkanlarımız dahilinde toplumun sorunlarını çözmek için çabalamaktır” dedi. Başarısını hedeflerine ulaşmak için gösterdiği azim ve gayrete borçlu olduğunu belirten Meral, Üniversite öğrenim hayatı süresince kendilerine kılavuzluk eden bütün hocaları ve ailelerine minnettar olduğunu ifade ederek onlara teşekkür etti.Meral konuşmasının ardından, 2017-2018 mezunları adına mezuniyet kütüğüne plaket çaktı.

Programda daha sonra başarı belgeleri ve ödül takdimine geçildi. Üniversitemiz lisansları birincisi Eğitim Fakültesi öğrencisi Meryem Meral’e  Vali Ali Aslantaş; ön lisansları birincisi Erzincan Meslek Yüksekokulu öğrencisi Mustafa Furkan Ayvazoğlu’na Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle; Ön lisansları ikincisi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksokulu öğrencisi Semra Bağdatlı ile lisansları ikincisi Ali Cavit Çelebioğlu Sivil Havacılık Yüksekokulu öğrencisi Betül Türkmenoğlu’na Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy; Üniversitemiz lisansları üçüncüsü İlahiyat Fakültesi öğrencisi Abdülaziz Güneş ile ön lisansları üçüncüsü Enes Arı’ya Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu tarafından başarı belgeleri ve ödülleri takdim edildi.

Başarı belgeleri ve ödül takdiminin ardından mezunlar hep birlikte mezuniyet yemini ettiler. Daha sonra mezun öğrencilerimiz, keplerini hep birlikte havaya atarak mezun olmanın coşkusunu ve mutluluğunu birlikte yaşadılar.