Üniversitemiz 2015-2016 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni coşkulu bir kutlama ile gerçekleştirildi.

Yalnızbağ Yerleşkesi Amfi Tiyatroda gerçekleştirilen törene Vali Süleyman Kahraman, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Aldemir, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, akademik ve idari personel, öğrenciler ve aileler katıldı.

Tören, üniversitemizin 2015-2016 Akademik yılı mezunlarının tribünleri selamlama geçişi ile başladı. Geçiş sırasında her okulun görevi, misyonu, mezunlarının iş hayatında üstleneceği sorumluluklara ilişkin bilgi okundu. Geçişin ardından Üniversitemizden 1’incilikle mezun olan İlahiyat Fakültesi öğrencisi Sahra Akdağ, mezun öğrenciler adına yaptığı konuşmada Erzincan Üniversitesinden “elçi” sıfatı ile mezun olacaklarını ifade etti.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Erzincan Üniversitesi ailesi olarak 3 bini aşkın elçiyi Türkiye’nin farklı yerlerine uğurladıklarını belirtti.  2006 yılında kurulan üniversitemizi büyük bir yol kat ettiğini kaydeden Rektör Çapoğlu, “Erzincan Üniversitesi ailesi olarak bizler, bu ideale uygun fizik yapılanmasını ve insan kaynaklarını oluşturmaya çalışmış, geldiği noktada kamu-üniversite-sanayi işbirliğini etkin kılacak somut adımlar atmışızdır. Üniversitemizin kapılarını herkese açarak ortak çalışma kültürünü oluşturmaya ve yaşatmaya çalıştık” diye konuştu.

Mezun olan öğrencilere başarılar dileyen Rektör Çapoğlu, “Erzincan Üniversitesi kimliğinizi onur duyarak taşımanız ümidiyle hepinize, geleceğe umutla bakan bir toplumun insanlarıyla, dayanışma içinde geçireceğiniz bir yaşam diliyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ise,  yöneticiler için gençleri geleceğe hazırlamakla mükellef olduklarını ifade ederek, “İnşallah gittiğinizi yerlerde Erzincan’ın tarihi ve doğal güzelliklerinden bahsedersiniz. Hepinize başarılar diliyorum” dedi.

Erzincan Valisi Süleyman Kahraman da yaptığı konuşmada, öğrencilere çalışma hayatında başarılar dileyerek, “Hayatınızın yeni döneminde umutsuzluğa kapılmadan, yılmadan, yorulmadan çalışıp başarılı olacağınıza inanıyorum. Bu ülke artık sizden hizmet bekliyor. Türkiye’yi omuzlarınızda yükseltme sırası artık size gelmiştir. Kalbinize insan sevgisini yerleştirin ki, tüm başarılara ulaşmanız kolay olsun. Yolunuz açık, ayağınız sabit, yürüyüşünüz yâr olsun” dedi.

Konuşmaların ardından Üniversitemiz geneli ile fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında ilk 3 dereceye giren mezunlara, başarı belgesi, plaket ve ödülleri verildi. Başarı belgesi, plaket ve ödül takdimi ile mezuniyet kütüğüne isim çakılması ardından mezunlarımız, hep birlikte keplerini havaya fırlattılar.

Mezuniyet Töreni müzik programı ile son buldu.

(E.T.05.05.2016)