Üniversitemiz Tıp Fakültesi tarafından 14 Mart Tıp Bayramı kutlama   programı düzenlendi.

Üniversitemiz Sağlık Yüksekokulu Konferans Salonunda düzenlenen programa Vali Süleyman Kahraman, Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Aldemir, Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanı Oğuz Dik, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Üniversite yönetimi, fakülte dekanları, kurum ve kuruluş müdürleri,  öğretim elemanları, sağlık çalışanları, öğrenciler ve davetliler katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Tıp Fakültesi Öğrencileri adına konuşan Tıp Fakültesi 5. Sınıf Öğrencisi, Miraç Emirhan Aydın, tıp eğitiminin zorlu ve yorucu bir eğitim süreci olduğunu  olduğunu belirterek, hedeflerinin dünya standartlarının üstüne çıkmak olduğunu söyledi. Aydın, “Tecrübelerinizle bilgilendiğimiz, bilgilerinizle aydınlandığımız bu yolda hekimlik sanatını icra edeceğimiz günler geldiğinde, toplumumuza faydalı ve sizlerin verdiği emeklere layık bir hekim olabilmek için elimizden geleni yapmaktan çekinmeyeceğiz” dedi.

Erzincan Sağlık İl Müdürü Mesut Turan ise yaptığı konuşmada, 14 Mart’ın modern anlamda ülkemizde Tıp eğitiminin başladığı tarih olduğunu belirterek Ülkemizde tıp mesleğini ve geleneklerini yaşatan, yaşamı boyunca öğrenmeyi ilke edinen, insana hizmet amacı taşıyan sağlık çalışanlarının insanlara daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için özveriyle çalışan saygıdeğer kişiler olduğuna vurgu yaptı. Turan, sağlık ile ilgili çalışmaların  tarihin her döneminde önemini koruduğunu ve ülkemizde ve Erzincan ilinde  sağlık dönüşüm programı kapsamında pek çok başarılı işlere imza atıldığını konuşmalarına ekledi. Ülkemizde ve Erzincan ilinde sağlık alnında yapılan çalışmalara değinen  Turan: “birçok hasta için ulusal tarama programları başlatılmış olup,  şehrimizde ve ülkemizde başarı ile sürdürülmektedir. Hastane  fiziki imkanları güçlendirilmiş ve   teknolojik imkanları ile ülkemize yakışır şekilde modern tıp alanına cevap vermektedir.“ dedi. Turan, tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutlayarak konuşmasını tamamladı.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kalkan ise konuşmasına “14 Mart Tıp Bayramı sadece hekimler ve sağlık çalışanlarının bayramı değil aynı zamanda insan varlığına yönelik bir bayramdır. “sözleriyle başladı. Prof. Dr. Kalkan Tıp uygulamaları, sosyal güvenlik kurumundan kaynaklanan ve günlük hasta muayenelerinin yakından ilgilenen bir sistemde sağlık alanında çalışmanın çok hassas bir ayarda yürütüldüğüne dikkat çekti. Bu modern tıp eğitimin 190. Yıl dönümünde günümüzde donanımlı, çok iyi yetişmiş yenlikler açık, ileri teknolojileri  uygulayabilen hekimlerin sayısı nın her geçen gün arttığını  belirten  Prof. Dr. Kalkan,Üniversitemiz Tıp Fakültesi ve Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin olanaklarından bahsetti. Kalkan konuşmasını şu ifadelerle tamamladı, “Tıp Fakültemiz 18 Profesör,  6 Doçent, 65 Yardımcı Doçent, 40 Araştırma Görevlisi olmak üzere toplan 129 akademik personeli ve 206 lisans öğrencisi ile eğitim ve öğretime devam etmektedir. Fakültemizin bugünlere gelmesinde büyük emekleri olan başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. İlyas Çapoğlu ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

Ankara’ da yaşanan terör saldırısını kınayarak sözlerine başlayan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, bu saldırının dik duruşumuzu asla etkilemeyeceğini belirtti. Geçmişte de bu tip olayların yaşandığını ve Kurtuluş Savaşı gibi pek çok cephede  tıp çalışanlarının  nasıl mücadele verdiğini anlatan Prof. Dr. Çapoğlu, sağlık ordusunun  aynı ciddiyetle her zaman görevlerinin başında  özveri ile çalıştıklarına vurgu yaptı. Sağlık hizmetlerinin en önemli hizmet sektörü olduğunu belirten Çapoğlu, Erzincan Üniversitesi olarak 2010 yılından itibaren Sağlık Bakanlığı işbirliği ile sağlık alanında büyük yollar kat edildiğini ve başarılı bir hizmet için bu alanda tüm çalışanların büyük gayret ve özveri ile çalıştığını sözlerine ekledi. Prof.Dr. Çapoğlu konuşmasını  “Bir nefes sıhhatin karşılığının asla olmadığı bilinci ile bu alanda hizmet veren herkese şükranlarımı sunuyorum.” diyerek tamamladı.

Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy da Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma  Hastanesinin ve Erzincan Üniversitesi Tıp Fakültesinin kısa süre içerisinde önemli işlere imza ettiğini  belirterek bu alandan emeği geçenlere teşekkürlerini sundu.

Programda son olarak konuşma yapan Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, sağlık çalışanlarının Tıp Bayramını kutlayarak, şöyle konuştu:  “Günümüzde her alanda olduğu gibi sağlık alanında da büyük gelişmeler yaşanmaktadır.Erzincan modern nitelikli araştırma hastanesi ile sağlık alanında büyük mesafe kat etmiştir. Bizde valilik  olarak bu alanda her türlü desteği esirgemeyeceğimizi belirtmek isterim. Bu duygu ve düşünceler ile bütün tıp camiasının 14 Mart Tıp Bayramını tebrik ediyorum.

Yapılan konuşmaların ardından Profesör, Doçent ve Yardımcı Doçent kadrosuna yeni atanan hocalarımıza cübbe giydirimi ile kutlama programı sona erdi.